2010. március 24., szerda

Net nélkül élni vagy nem élni? 5. rész

Mi is lenne, ha nem lenne net? Lennének fórumok? Az a sok ember tudna a saját érdeklődésével azonos érdeklődésű embereket találni a környezetében? Valószínűleg nem. Bár attól függ, hogy milyen témájú érdeklődése van az illetőnek. Valószínű, hogy a foci, vagy a smikelés témájában nem lesz olyan nehéz megértő valakikre bukkanni. Na, az én topicom nem ilyen. Hiszen ki akarná bevallani, hogy MD-s? Valószínűleg senki sem. Na, de itt az internet, a személytelenség minden velejárójával. Ha nem akarom, hogy tudják, ki vagyok, hát nem tudják. Mekkora hatalamat ad az ember kezébe, hogy csak annyit oszt meg magáról az emberekkel, amennyit akar?

Ez egyik hozzászólásban találtam egy utalást arra, hogy jópáran Baja környékéről valók. Viccelődtek, hogy akár össze is futhatnának. Valószínűleg tartom, hogy nem tették meg.

Azon kívül, hogy említettem már, hogy rengeteg oldal foglalkozik a depresszióval és tüneteivel - így a terület teljesen lefedett -, semmilyen erre irányuló kommunikáció nincs. Egyetlen mondat sem kezdődik azzal, hogy Erről az olvastam, hogy...

Ha azt veszem alapul, hogy mikor születtek a bejegyzések, akkor sem tudok semmit sem kimutatni. Vannak, akik délután írtak, mások munkaidő közben, megint mások éjszakai baglyok, azért születnek hajnali egykor is hozzászólások.

Igazándiból ez az a topic, amit egyszerűen nem lehet megfejteni. Nincs benne semmi racionális séma, semmilyen olan alap, amit betartanának. Ezek a hozzászólások legjobban az élő beszédhez hasonlítanak, és annak az érzetét is szeretnék kelteni.

Olyan emberek gyülekezőhelye ez, akik egyébként nem vállalnák föl azt, hogy betegek, csak az internet homályában mutatják meg magukat. Már maga a táéma miatt is szinte lehetetlen lenne, hogy az internet nélkül ez a csoport tovább éljen. Nem is azért, mert sokan az ország különböző szegleteiben élnek, hanem azért, mert senki sem szeretné felfedni magát. Ezek az emberek megalázottnak, és sértettnek érzik magukat. Nem szeretnének újabb csalódást okozni másoknak, és saját magukban sem szeretnének újra csalódni - így inkább nem kötnek új kapcsolatokat a való életben, csupán az internet ad nekik támaszt.

Kapcsolatok 4. rész

Ha valakinek nem lenne elég a fórumi kapcsolattartás, e-mailezhetnek vagy felvehetik egymással a kapcsolatot más egyéb módon is. Erre találták ki a találkozókat, a telefont.

Személyes találkozást, a fórumot átolvasva, egyikük sem mert bevállalni.

Viszont e-mailben többször váltottak leveleket. A legkezdeményezőbb zombie 2x volt, ő Nagynullának és lilah2-nek is írt.

Ezen pár alkalom kivételével, mindenki teljesen meg van elégedve azzal, hogy a fórumon leírhatják a gondolataikat, és az ismerkedés is itt zajlik. Az előző posztben említettem, hogy nincsenek külső hivatkozások, pontosan azért, mert maga a fórumozó közösség nem érzi szükségét a közelebbi kapcsolatfelvételnek.

Van néhány hosszabb hozzászólás, amik már erősen filozofikus természetűek, ők valószínűleg csak azért írtak, hogy csillogtathassák magukat, semmi több.

Egyszer történt meg, hogy Nagynulla férje, a gyakran szídott MALWIN megjelent a topicban két hozzászólás erejéig, és kiosztott mindekni. Bár nem hiszem, hogy házastársak között beszélhetünk ilyesfajta találkozókról. De ők legalább személyes kapcsolatot ápoltak, igaz, olyat, amilyet, de legalább kapcsolatot.

Tehát, minden jól van így, ahogy van, senki sem szeretne közelebbről megismerkedni. Végül is, ki érezné jól magát egy csomó mániás depressziós között?!

Lesz-e az emberekből közösség? 3. rész

Érdekes megfigyelni, hogy a topicban semmit sem linkelnek be, semmire sem hivatkoznak, noha ez az internet, a Tudás Tárháza, senki sem használ semmilyen alternatívát arra, hogy hogyan lehetne a topicot bővíteni, esetleg mélyebben elmerülni benne külső hivatkozások segítségével.

Erre egyetlenegy magyarázatot tudok adni. Hogy az itt fórumozó emberek nem azért jöttek ide, hogy mások előre megírt hülyeségeit vagy orvosok diagnózisát hallgassák. Mint a mesében, ez is kétfelé vezethet. Az egyik, hogy nem érdekli őket, a másik pedig, hogy már olvasták őket. Ha az utóbbit választjuk, megérthetjük, hogy Nagynulla, aki azzal a szándékkal indította a topicot, hogy barátokat keres, már nagyon is ismeri a mániás depresszió minden tünetét és velejáróját, és nem akar róla beszélni. Hasonló háttérrel rendelkező embereket keres, akik már átmentek azon, amin ő, akik meg tudják érterni, akik nem ítélkeznek felette...

Ha pedig az előbbi tűnik valószínűbbnek, akkor sejnos semmit sem tudok hozzátenni a dologhoz.

Szóval, egy szó, mint száz, a csoport belterjesen létezik, szinte semmilyen kapcsolat nincs más oldalakkal, topicokkal.

2010. március 5., péntek

Funkciók, azaz ki beszél és mit? 2. rész

Ebben a postban a kommunikáció egyes funkcióit vizsgálom meg a témában, vagyis a kérdés, hogy vannak, vagy nem vannak? :D

Főleg példákkal kellene illusztrálni, hogy milyenek is ezek a kommunikációs dolgok, amiket meg is próbálok tenni, és remélhetőleg csak úgy hemzsegni fog a szövegemben az építő jellegű, szép, kifejtett hosszászólások tömkelege.

A referenciális funkció a Jakobson-féle kommunikációs modell alapján a kommunikáció tájékoztatást szolgáló funkciója, az, amelyik a világra vonatkozik. Ilyen funkció, hogy tájékoztatás, nincs ebben a topicban, hacsak a személyes érzések és érzelmek nem ide tartoznak. Nem vitatkoznak a világbékéről, és nem is írják le, hogy hogyan tudunk maghasadást előidézni.

Az emotív, expresszív funkciót tölt be végül is az összes hozzászólás. Mindegyikük szeretne a másikra hatni, a saját problémáját leírni. Szeretnének valamiféle reakciót kiváltani az emberekből, hogy válaszoljanak nekik. Ugyebár a topic címéből kiindulva a legtöbb hozzászólás mafukról az írókról és életükről szól. Mindegyikük saját jelentéktelenségét hangsúlyozza, de mikor egy társuk állítja ugyanezt, próbálják meggyőzni, hogy ez nem így van...
pl. Nagynulla átlagos kifakadása, vagy egy új jövevény bemutatkozása.

A konatív funkció a szövegben érvényesülő kommunikatív funkció (kommunikációs funkciók), amelynek során az olvasóra, hallgatóra, gondolkodására, cselekvésére tudatosan hatni kívánás dominál.Ezek a hozzászólások hasonlóak az előző bekezdésben foglaltakhoz. Mint mondtam, a figyelemfelkeltés a cél. Néha azért próbálják rávenni egymást néhány dologra.

A fatikus funkció a beszédpartnerek közötti kapcsolattartó funkció. Sokan jöttek a topicba, hogy segítséget kérjenek, barátkozzanak. Néhányan maradtak egy kis időre, de általában mindenki lemorzsolódott. Az a néhány vélemény váltási időszak viszont aktív kommunikációval folyt, próbáltak segíteni, leveleztek, tudták egymásról, hogy éppen mi bántja őket, mit csinálnak, ... Van, mikor egy egész oldalon keresztül zombie2x és lilah2 beszélget: itt.

A metanyelvi funkció, mikor a szöveg metanyelvi szerepű lesz, ha a nyelvi kódra irányul. A felek megértették egymást,ha mégsem, értem itt az olyanokat, akik sértegetni jöttek a fórumozókat, akkor általában a sértegető fél hagyta el a topicot. Igazából ezek egy-egy hozzászólást eredményeztek az évek alatt. A többiek jól kommunikálnak. Van aki viccel, és van, aki Nagynulla nevével szórakozik.

A poetikai funkció, a közleményre, a kifejezésre irányuló funkció. Itt a hozzászólások tartalmáról szeretnék beszélni, nem egy olyan hsz van, mikor az író idéz - verset, idézetet dr. Csernustól, egyebet... Legtöbbjük érvényre jutattja, amit ki szeretne fejezni, megérteti magát, habár kezdetben a topicnyitónak voltak ezzel nehézségei.